W jaki sposób tłumik

wpływa na precyzję strzałów?

Powiedzieć, że na naszą celność wpływa bardzo wiele czynników to jak nie powiedzieć nic. W dzisiejszych czasach wiedza na temat poprawnych technik jest dobrze rozpowszechniona. Na pewno większość strzelców zdaje sobie z tego sprawę. Na pewno, więc nie zdziwi nikogo fakt, że zamontowanie tłumika na broni także wpływa na nasze wyniki. W jaki sposób tego rodzaju urządzenie wylotowe działa na naszą broń pod kątem dokładności strzałów? Jak to sprawdzić? Co możemy zrobić, żeby się na to przygotować? Mamy przed sobą sporo pytań, ale w dzisiejszym artykule spróbujemy na nie odpowiedzieć.

Tłumik do broni palnej Gomander

Czy znam swoją broń?

Podobno nigdy nie należy pytać kobiet o wiek, mężczyzn o zarobki a strzelca o to czy regularnie sprawdza czy jego broń jest przystrzelana. Może to prawda a może nie. Ważne jest, że kontrola wyzerowania naszego systemu celowania czy tego jakie poprawki brać na odległość to podstawa. To jak często należy to robić zależy w dużej mierze od tego jak często strzelamy. Jeżeli nasze wycieczki na strzelnice są rzadkie to dobrze byłoby to sprawdzić nawet za każdym razem na początku naszych ćwiczeń. Chociażby w ramach rozgrzewki przed zasadniczym treningiem.

Kontrola tego jak strzela nasz karabin czy pistolet to ważna sprawa. Może od wstrząsów nasz kolimator czy luneta się poluzowały? Może nie zauważyliśmy a uderzyliśmy nimi o inne przedmioty na przykład w transporcie? Zdarza się też, że zdejmujemy celownik z jednej sztuki broni i przekładamy na inną. To tylko kilka czynników, które mogą wpłynąć na wynik. Warto zatem regularnie sprawdzać przystrzelenie swojej broni.

Kolejnym czynnikiem jest używana przez nas amunicja. W zależności od tego jakiej marki są nasze naboje, punkt trafienia a nawet celność mogą się zmienić. Wpływ na to ma wiele czynników takich jak rodzaj czy waga pocisku, dawka prochu a nawet jakość zastosowanej łuski. W takim razie warto sprawdzić naszą broń z różnymi rodzajami amunicji by sprawdzić jak jej dobór wpływa na średni punkt trafienia.

Czy zakładając tłumik zmieni się punkt trafienia?

Pytanie nie powinno brzmieć, czy tłumik zmienia punkt trafienia a w jaki sposób. Tutaj trudno o jednoznaczną zasadę. Miejsce, w które trafiamy po strzale zakładając tłumik może się zmienić w dwóch płaszczyznach. Płaszczyzna pionowa to odchylenia w górę lub w dół. Płaszczyzna pozioma to dewiacje w lewo i prawo.

Tłumik wpływa na średni punkt trafienia z powodu kilku czynników. Po pierwsze jego waga może zmienić drgania harmoniczne lufy. To znaczy, że naturalnie z powodu sił działających przy strzale lufa naszej broni się porusza. Jest to ruch na tyle niewielki, że widać go dopiero na zwolnionych nagraniach. Z czasem konstruktorzy odkryli, że najlepszym rozwiązaniem jest nie zakłócać tego procesu. Stąd jednym z kryteriów celności broni jest to, czy ma ona lufę w standardzie free float czyli właśnie takim, który nie zakłóca tego ruchu. Zamontowanie tłumika może wpłynąć na ten proces zmieniając nasz punk trafienia.

Dodatkowo system montażu tłumika a dokładniej jego powtarzalność może wpływać na dokładność strzałów. Osiowy montaż urządzenia wylotowego to podstawa. Wszelkie odchylenia od tego standardu mogą wpłynąć na naszą precyzję. Innym czynnikiem wpływającym na punkt trafienia może być to czy tłumik ma system redukcji gazów wracających do systemu czy nie. Co ważne. Nasz tłumik może, w rzadkich przypadkach na danym konkretnym rodzaju amunicji nie wpływać na punkt trafienia. To rzadkie zjawisko, ale się zdarza.

Przygotowanie do użycia tłumika

Wiemy już jak ważna jest znajomość naszej broni oraz to, że zamontowanie na niej tłumika może mieć wpływ na nasz średni punkt trafienia. Kolejnym pytaniem jest to jak sobie poradzić w praktyce z tymi zagadnieniami. Sprawa jest w zasadzie bardzo prosta, ale tylko teoretycznie. Będzie to wymagało od nas nieco pracy na strzelnicy i kilku oddanych strzałów.

Na początku warto podjąć ważną decyzję a mianowicie jakiej marki amunicję uznamy za naszą główną, z której najczęściej strzelamy. Warto by były to naboje, które w naszej okolicy są w dobrej dostępności. Szukamy takiej amunicji, którą bez problemu użyjemy na zawodach lub do treningu. Następnie sprawdzamy na niej nasz średni punkt trafienia i zerujemy nasz system celowniczy. Następnie należy założyć tłumik i powtórzyć ćwiczenie. To da nam obraz tego jak zmienia się grupa po wystrzeleniu bez i z urządzeniem wylotowym.

Jeżeli regularnie używamy różnych rodzajów amunicji to warto powtórzyć pomiary na każdym z nich. Bywa, że dany nabój po założeniu tłumika powędruje na bok i w górę lub dół a inny będzie łapał odchylenia na przykład tylko w płaszczyźnie pionowej. Najbardziej pożądana sytuacja to oczywiście taka, gdzie zmiany punktu trafienia po założeniu tłumika nie występują. Dobrym wynikiem jest też odchylenie góra-dół, bo wtedy wystarczy praca tylko na jednej wieżyczce do ustawienia optyki lub odłożenie poprawki na krzyżu celowniczym.

Tłumik QD a dokładność strzałów

Jeżeli planujemy strzelać tylko z tłumikiem to w zasadzie wystarczy, że wyzerujemy naszą broń po jego założeniu i mamy spokój na jakiś czas. Wtedy wystarczy tylko periodycznie sprawdzać, czy broń dalej jest poprawnie ustawiona. Należy też powtórzyć testy, gdy zdejmiemy tłumik do czyszczenia.

Sytuacja nieco komplikuje się, gdy planujemy używania tłumika z systemem szybkiego wypięcia. Przede wszystkim wiele zależy od jakości wykonania tego urządzenia. To znaczy jak bardzo powtarzalny jest nasz montaż tłumika na końcu lufy. Dobrej jakości system mocowania nie powinien zmieniać punktu trafienia pomiędzy użyciem. To znaczy, że jak raz wyzerujemy karabin z tłumikiem, następnie zdejmiemy tłumik i założymy z powrotem to punkt trafienia powinien się nie zmienić. Niestety nie wszystkie systemy montażu oferują tego rodzaju precyzję. Warto więc poszukać takiego, który gwarantuje nam pewny, powtarzalny i osiowy montaż naszego urządzenia wylotowego za każdym razem.

Bądź na bieżąco,
zapisz się do newslettera.

Producent tłumików do broni Gomander_Logo_Poziome_Inwersja

KONTAKT

DYSTRYBUTOR

Produkty GOMANDER by BORIMEX kupisz na stronie: kolba.pl

Newsletter

Polityka Prywatności

Cookie Policy UE

Copyright 2025 Gomander