Czyszczenie i konserwacja

Czym jest technologia EasyClean?

Technologia EasyClean pozwala na dokładne usunięcie resztek prochu, a specjalnie zaprojektowane komory umożliwiają łatwe i całkowite pozbycie się płynów po zakończonym procesie czyszczenia. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i długiej żywotności produktu, zalecamy regularne czyszczenie tłumika, najlepiej przy użyciu myjki ultradźwiękowej, po oddaniu około 500 strzałów.

Czyszczenie tłumika

Uwaga! Niezastosowanie się do instrukcji czyszczenia i konserwacji tłumików opisanych w tym dokumencie może skutkować poważnymi obrażeniami ciała i uszkodzeniem broni.

Wewnętrzne elementy tłumika podczas odpalania są intensywnie zatykane produktami spalania, dlatego konieczne jest oczyszczenie tłumika. Częstotliwość czyszczenia i konserwacji uzależniona jest od intensywności i użytkowania tłumików.

Zalecamy czyszczenie tłumika max. po każdych 500 wystrzelonych nabojach.

Konstrukcja naszych tłumików uniemożliwia ich całkowity demontaż ze względu na jednolitą konstrukcje „MONOCORE
Unikaj używania ostrych narzędzi do czyszczenia, ponieważ mogą one uszkodzić wykończenie powierzchni tłumika.

Zaleca się czyszczenie tłumików za pomocą myjki ultradźwiękowej- przy użytkowaniu należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta. Podczas wyjmowania tłumika z roztworu wody należy trzymać go otworem z gwintem do dołu . Inna pozycja nie pozwoli na całkowite spłynięcie całego osadu z wnętrza.
Przed ponownym montażem tłumika należy upewnić się, że wszystkie połączenia gwintowe są czyste i suche.

Aby zwiększyć niezawodność działania, po czyszczeniu zaleca się lekkie nasmarowanie ruchomych części załączonym do opakowania smarem. Nie należy stosować niepotrzebnie dużych ilości smaru. Zwiększy to ilość dymu powstającego podczas strzelania. Użycie niewłaściwego smaru może spowodować jego przyklejenie się do powierzchni ruchomych części tłumika , powodując zacięcia podczas strzelania.

Aby zwiększyć niezawodność działania, po czyszczeniu zaleca się lekkie nasmarowanie gwintu załączonym do opakowania smarem. Nie należy stosować niepotrzebnie dużych ilości smaru. Zwiększy to ilość dymu powstającego podczas strzelania.

Im częściej tłumik jest czyszczony, tym łatwiejszy jest proces czyszczenia.

UWAGA! Do czyszczenia nigdy nie używaj substancji lotnych. Ich użycie może spowodować nieprawidłowe działanie tłumika oraz zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Procedura demontażu tłumika

 1. Przed rozpoczęciem demontażu tłumika Gomander upewnij się, że broń jest bezpiecznie odbezpieczona. Usuń wszelkie amunicje z broni, a następnie przekonaj się, że broń jest odblokowana i nie jest gotowa do strzału.
 2. Jeśli wcześniej używałeś broni, poczekaj, aż tłumik ostygnie. Tłumiki potrafią się nagrzać podczas strzelania, dlatego ważne jest unikanie kontaktu z gorącymi elementami.
 3. Załóż rękawice ochronne, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia lub skaleczenia/ Załóż pokrowiec ochronny aby uniknąć oparzenia gdy tłumik jeszcze nie ostygnie.
 4. Znajdź punkty, w których tłumik Gomander łączy się z lufą broni lub gwintem. To mogą być gwinty, zaciski lub inne elementy mocujące.
 5. Za pomocą dołączonego klucza należy poluzować i odkręcić przednią część tłumika. Użyj odpowiednich narzędzi (np. kluczyka do tłumików) do odkręcenia tłumika z lufy broni. Zazwyczaj będzie to konieczne zastosowanie odwrotnego kierunku obrotu w stosunku do zainstalowania tłumika. Bądź ostrożny i nie wywieraj zbyt dużego nacisku, aby uniknąć uszkodzenia gwintów lub innych elementów.
 6. Po demontażu tłumika Gomander, dokładnie sprawdź go pod kątem ewentualnych uszkodzeń, rdzewienia lub zużycia.

Ponowny montaż tłumika

 1. Upewnij się, że tłumik Gomander nie jest uszkodzony lub brudny w razie konieczności przeprowadź odpowiednie czyszczenie lub konserwację. Sprawdź czy łączenia gwintowe są suche.
 2. Znajdź punkty, w których tłumik Gomander będzie łączyć się z lufą broni lub gwintem.
 3. Jeśli wcześniej używałeś broni, upewnij się, że tłumik jest odpowiednio ostudzony. Tłumiki mogą się nagrzać podczas strzelania, więc unikaj kontaktu z gorącymi elementami.
 4. Zamontuj tłumik na lufie broni. Za pomocą dołączonego klucza obracaj tłumik zgodnie z kierunkiem zgodnym z zegarem. Bądź ostrożny i nie wywieraj zbyt dużego nacisku, aby uniknąć uszkodzenia gwintów lub innych elementów.
 5. Gwint tłumika Gomander musi być odpowiednio dokręcony, nieprawidłowe dokręcenie tłumika może prowadzić do problemów z jego funkcjonalnością i bezpieczeństwem.